18 Eylül 2014 Perşembe

Yılan Yağı

Diğer bitkisel yağlara değinmek istiyorum, diğer bitkisel yağları anlatacağım o seriye aslında bitkisel olmayan bir yağla yılan yağıyla başlayacağım. Gerçi yılan yağı diye bir yağ yok yani yılandsan elde edilmiyor esasen ve o da bir bitkisel yağ :) ama olsun ben bu yazıda size yılan yağından bahsedeceğim.

Yılan Yağı Nedir


Yılan yağı nedir ne değildir konusunda araştırma yaparken bir saç uzatma blogunda çok güzel bir yazıya denk geldim onu alıntılıyorum.


"Yılan Yağı
Şimdi de o pek meşhur yılan yağını inceliyoruz. Yılan yağı diye bir efsane var ki, meresinden tutarsanız tutarsızlık, koca bir kandırmaca. Evvela yılandan nasıl yağ çıkar sorusunu sormak lazım. Hadi diyelim yılandan yağ elde etmeyi başardınız,, bu kadar yılanı nereden topluyorsunuz. Cevaplar bizi tam bir dolandırıcılığa götürüyor olmayan bir yağı satıyorlar.

Yılan Yağı Saç Uzatma

Saç uzatma araştırmalarım sinameki, entele, yılan yağı gibi konularda beni araştırmaya zorlarken bulduğum yegane sonuç bahsi geçen ürünlerin konuyla alakası olmadığıydı. Yani yılan yağı da saç uzatma konusunda tam bir efsane ve yalan mekanizması. Yılan yağının saç çıkardığına dahi insanları inandırmışlar.

Oysa ne yılan yağlı bir canlı, ne de yılan yağı diye bir ürün var. Aslında var " snake oil" diye aratınca elin Amerikalısı bunu 1900 lü yıllarda bir dolandırıcılık metodu olarak kullanmış. Evet batıdan yenilikler bize biraz geç geliyor :) hatta ABD'de bir kişiye dolandırıcı yerine yılan yağı tüccarı dendiğini bilmenizi isterim. Tabi bizim üçkağıtçılar bu yağı biraz geç keşfetmişler.
Hatta fda bu noktada insanları dolandırıcılara karşı uyarıyor. Karşıma ilk çıkan yazılardan sonra araştırma gereği bile duymadım."  http://hizlisacuzatma.blogspot.com.tr/2013/04/ylan-yag.html

 

Yılan Yağı Gerçek Mi

 
Peki yılan yağı saç çıkarıyor diyorlar bir çok forum blog okudum ama yılan yağıyla saçının çıktığını iddia edenler blog ve forumların eski sakinleri değil 3-5 yazı yazmış kişiler olunca hakkında bir reklam çalışması yürütüldüğünü anladım, zira anlamamak için çok saf olmak lazım. yılan yağı için genelde keten yağı, hint yağı karışımı içeriyor yazan bir çok yazıya denk geldim. Ayrıca hayvanseverler ve veganlar yılandan elde edilen bir yağı kullanmayacaklarını söylüyorlardı, iki dakika soluklanın be ablacım yok öyle bir yağ merak etmeyin kimse yılanları yakalayıp yağını çıkarmıyor. Bu yazıyı yazarken yılanların öcü filmi aklıma geldi arif sağ muhteşem sesiyle özde ben bir insan olamaya geldim diye bitiyordu film. keşke ekonomik çıkara tamah edilmese de insanlar özde insan olmaya çalışsalar. 
 
Yani işin özü yılan yağı ne saç uzatır ne de saç çıkarır. olmayan bir yağdır. Bu konuda burada biter.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder